۵ تیر، ۱۳۹۶

کم شنوایی و عوارض ناشی از آن

 

کم شنوایی یکی از شایعترین بیماریهاست بطوریکه بیش از ششصدمیلیون نفردرجهان ازدرجات مختلفی ازکم شنوایی رنج میبرند.بطور میانگین ازهرهزار تولد پنج نوزاد مبتلا به کم شنوایی هستند و این در حالیست که حدود نود درصد کودکان کم شنوا والدین شنوا دارند. در کودکان حتی یک کم شنوایی ملایم هم میتواند باعث شود که تا پنجاه درصدمطالب درسی بخوبی دریافت نشود..
غالب کم شنوایی ها از نوع حسی عصبی است که بادارودرمانی یا جراحی قابل برگشت نبوده وتنها راه جبران آن استفاده از سمعک مناسب می باشد.
طبق تحقیقات معتبر ثابت شده است که حدود نود وچهاردرصد از افراد کم شنوا میتوانند از سمعک بهره مطلوبی ببرند.
وراثت،افزایش سن،قرارگرفتن طولانی درمعرض صداهای بلند،انواع بیماریها،مصرف داروهای اتوتوکسیک و ضربه به سر و گوش از شایعترین علل کم شنوایی هستند…امروزه بیش از دویست نوع دارو در داروخانه های کشور یافت می شوند که مصرف آنها در شرایط خاص میتواند منجر کم شنوایی گردد…

نتایج عدم استفاده از سمعک در افراد کم شنوا
تحقیقات جدید نشان میدهد فرد کم شنوا دراثرنیاز به تمرکز فوق العاده برای شنیدن و فهم کلمات،بیش از حد خسته شده و ممکن است دچار سرگیجه و سردرد شود ضمن اینکه رفته رفته بخاطر ترس از نشنیدن و عدم درک کلمات از اجتماع دورشده ،منزوی میگردد و اعتماد به نفس خود را از دست میدهد.چنین فردی ممکن است دچار مشکلات روحی عاطفی شده و حتی دراثر گوشه گیری و عدم تحرک،مشکلات قلبی عروقی هم برایش حادث شود واز کیفیت زندگی اش به شدت کاسته شود.
همچنین ثابت شده است که در سنین بالاتر احتمال بیماری زوال عقل یا آلزایمر با کم شنوایی بیشتر میشود درحالیکه بااستفاده از سمعک مناسب غالب این مشکلات حل شده و افرادکم شنوا سالهای متمادی از زندگی مطلوب تر وبا کیفیت تری برخوردار میگردند.
امروزه سمعک ها از اندازه ها و کیفیت های بسیار متنوعی برخوردارند که نیاز وسلیقه غالب اشخاص را بخوبی تامین می کنند…
فراموش نکنیم تنها وتنها فرد متخصص و شایسته تجویز ،ارائه و تنظیم سمعک و خدمات وابسته ،ادیولوژیست یا همان شنوایی شناس میباشد.

ادیولوژیست عارف امیرخانلو…مدیر کلینیک شنوایی و سمعک نیوشا…

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *