۱۶ دی، ۱۳۹۶

غربالگری شنوایی نوزادان

 

همانگونه كه میدانید اختلال شنوایی یك مشكل پنهان است و كودكان كم شنوا دربدوتولد ازنظرظاهر به هیجوجه قابل شناسایی نیستند وتنهاراه تشخیص ،غربالگری شنوایی هست این واقعیت از آن جهت بااهمیت تر میشود كه بدانیم كم شنوایی شایعترین اختلال مادرزادی می باشد. برای مثال در امریكا از هر هزارتولد٢تا٣نوزاد باكم شنوایی متولد می شوند وتعداد بیشتری هم طی دوران كودكی با مشكل شنوایی روبرو می شوند.اگرغربالگری شنوایی دربدوتولدانجام نشود ممكن است تشخیص كم شنوایی حتی تا ٣سالگی هم به تاخیر بیفتد ونتیجه آن آسیب جدی به رشد گفتار و زیان ونهایتا مشكلات اجتماعی،تحصیلی و شغلی برای فرد كم شنوا می باشد.
امروزه پروتكل های طراحی شده به گونه ای است كه تا قبل از ٣ ماهگی كم شنوایی تشخیص و تا ٦ ماهگی سمعك مناسب تجویز شود تا با شروع بموقع توان بخشی شنیداری ،رشد گفتار و زبان كودك با كم ترین آسیب مواجهه گردد.
لازم به ذكر است كه در اوایل زندگی مسیرهای عصبی لازم برای درك اطلاعات شنوایی بنیان نهاده می شود ،بنابراین شناسایی كم شنوایی در سریعترین زمان ممكن(حداكثر تا ٣ ماهگی) ماراقادر خواهد ساخت تا با انتخاب بهترین گزینه درمانی-توانبخشی امكان فراگیری گفتار وزبان و برقراری ارتباط برای كودكمان مشابه با كودكان شنوا فراهم نماییم.
در بسیاری از كشورها واز سالها پیش طرح غربالگری شنوایی نوزادان بدوتولی اجباری است امیدواریم در كشور عزیزمان هم این طرح مهم و حیاتی بطور كامل و فراگیر انجام و اجباری گردد.

ادیولوژیست عارف امیرخانلو مدیر كلینیك شنوایی نیوشا- گرگان

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *